TELE 1’den ‘koronavirüs tablosu’ kararı: Eksik ölüm sayısını vermeyi reddediyoruz

TELE1 Ana Haber sunucusu Murat Taylan, Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak yayınlanan koronavirüs tablosuna TELE 1 ekranlarında yer verilmeyeceğini açıkladı

TELE 1'den 'koronavirüs tablosu' kararı: Eksik ölüm sayısını vermeyi reddediyoruz

Koronavirüs vakalarına ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak yayınladığı ve şaibeli bulunan vaka tablolarıyla ilgili açıklama yapan TELE1 Ana Haber sunucusu Murat Taylan, vakalara ilişkin tabloya TELE 1 ekranlarında yer verilmeyeceğini açıkladı.

“Herkesin eksik olduğunu bildiği ve sustuğu bir tabloyu sunarak şüpheli işlemlerin parçası olmayı reddediyoruz” diyen Murat Taylan; “Bulaşıcı hastalık diye gizlenip bu tabloya eklenmemiş eksik ölüm sayısını vermeyi reddediyoruz. Halk sağlığı uzmanlarının bile incelediklerinde bir sonuca ulaşmadıkları tabloyu sanki halka bilgi veriyormuş gibi paylaşmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Taylan’ın ifadeleri şu şekilde:

“Bundan sonraki süreçte biz bu tabloyu sunmayı reddediyoruz. Herkesin eksik olduğunu bildiği ve sustuğu bir tabloyu sunarak şüpheli bir işlemlerin parçası olmayı reddediyoruz. Günlük hasta sayısı diye uydurulmuş, dünyada olmayan bir veriyi paylaşmayı reddediyoruz. Bulaşıcı hastalık diye gizlenip bu tabloya eklenmemiş eksik ölüm sayısını vermeyi reddediyoruz.

“VERİLER ‘SAĞLIK BAKANLIĞI’ AÇIKLAMASI OLARAK ALTYAZIDA VERİLECEK.”

Halk sağlığı uzmanlarının bile incelediklerinde bir sonuca ulaşmadıkları tabloyu sanki halka bilgi veriyormuş gibi paylaşmayı reddediyoruz. ‘Yalanlara teslim olmayın’ dediğimiz TELE1 ekranlarından eksik ve şüpheli bir tabloyu sunmayı reddediyoruz. Bundan sonra TELE1 ekranlarından turkuaz renkli, Sağlık Bakanlığı’nın görselini paylaşmayacağız. Veriler ‘Sağlık Bakanlığı’ açıklaması olarak altyazıda verilecek.

“SAĞLIK BAKANI’NA SESLENİYORUZ”

Ayrıca Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz; acaba bu ülkedeki her insanın sağlığından sorumlu olduğunuzun farkında mısınız? Toplumdan gizlenen verilerin salgınla mücadeleyi zaafa uğrattığının farkında mısınız? Medyaya da sesleniyoruz; halkın çıkarlarının savunmak zorunda olduğunuzun farkında mısınız? Meslektaşlarımıza sesleniyoruz; siz de bu tabloyu yayımlamayı reddedin. Yapacak tek şey var, Sağlık Bakanı’na dönüp gerçeği söylemesini istemek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir