Merkez Başkanı’ndan Fiyat İstikrarı Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Ağbal ekonomistler ile gerçekleştirilen toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Naci Ağbal, “Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2023’e kadar para politikasını kararlı bir tutumla % 5 hedefine ulaşılana dek muhafaza edileceğine işaret eden Naci Ağbal şu ifadeleri kullandı:

“Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız.

Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır.”

İLİşKİLİ HABERLER Naci Ağbal'dan Fiyat İstikrarı Açıklaması

Naci Ağbal’dan Fiyat İstikrarı Açıklaması

Naci Ağbal'dan Enflasyon Açıklaması

Naci Ağbal’dan Enflasyon Açıklaması

TCMB'den Hükümete Mazeret Mektubu

TCMB’den Hükümete Mazeret Mektubu

TCMB'den Fiyatlara Yönelik Yeni Adım

TCMB’den Fiyatlara Yönelik Yeni Adım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir