Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını ekonomistler nasıl yorumladı?

Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını yorumlayan iktisatçılara göre piyasanın istediği gerçekleşti. Uzmanlar, 2021’in en azından ilk yarısı resesyonda geçeceğini, gerçek işsizliğin yüzde 30’luk düzeyinin daha da artacağını ve yoksullaşmanın derinleşeceğini vurguluyor.

Merkez Bankası'nın faiz artırma kararını ekonomistler nasıl yorumladı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir” denildi.

Merkez Bankası’nın kararını yorumlayan ekonomistlere göre, faiz artırımıyla piyasanın istediği gerçekleşti.

Ekonomistlerin faiz artırma kararına ilişkin görüşleri şöyle:

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu: Piyasanın istediği oldu! Faiz sebep enflasyon sonuç mu göreceğiz! Merkez Bankası metni sanki “faiz sebep enflasyon sonuç “ tezini çürütmek için kaleme alınmış. Ana tema parasal sıkılaştırmanın, yani faiz artışının zaman içinde enflasyonu aşağı çekeceği, fiyat istikrarını sağlayacağı şeklinde…

Merkez Bankası metni sanki “ faiz sebep enflasyon sonuç “ tezini çürütmek için kaleme alınmış.
Ana tema parasal sıkılaştırmanın, yani faiz artışının zaman içinde enflasyonu aşağı çekeceği, fiyat istikrarını sağlayacağı şeklinde… https://t.co/dZbbgi2P4u

— Hayri Kozanoğlu (@HayriKozanoglu) November 19, 2020

Mustafa Sönmez: 475 baz puan artışla beraber dolar kurunda biraz gevşeme oldu. 7:50 basamağına oturur, Euro da dokuzun altına düştü ama dokuz basamağına oturur. 475 baz puan uzun süre idare etmez, enflasyon yukarı gittikçe faiz yetersiz bulunacaktır.

Arızalı uçak kazasız belasız beklenen faiz artırılarak indirildi. Ama uçak arızalı. Uzun süre uçamaz. Ekonomi resesyonda kalacak, 2021’in en azından ilk yarısı resesyonda geçecek, gerçek işsizliğin yüzde 30’luk düzeyi daha da artacak. Yoksullaşma derinleşecek.

Arızalı uçak kazasız belasız beklenen faiz artırılarak indirildi. Ama uçak arızalı. Uzun süre uçamaz. Ekonomi resesyonda kalacak, 2021 in en azından ilk yarısı resesyonda geçecek, gerçek işsizliğin yüzde 30 luk düzeyi daha da artacak. Yoksullaşma derinleşecek

— Mustafa Sönmez (@mustfsnmz) November 19, 2020

Mahfi Eğilmez: TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten % 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.

TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten % 15’de olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.

— Mahfi Eğilmez (@mahfiegilmez) November 19, 2020

Uğur Gürses: Üretici fiyatları son 3 ayda yüzde 3-3.5 artarken, Merkez Bankası’nın geleceğe dair sinyal vermemesi büyük hata… Mevcut fiili durumu resmileştirmesi kredibiliteyi tesis etmez.

Üretici fiyatları son 3 ayda yüzde 3-3.5 artarken, Merkez Bankası’nın geleceğe dair sinyal vermemesi büyük hata…
Mevcut fiili durumu resmileştirmesi kredibiliteyi tesis etmez.

— uğur gürses (@ugurses) November 19, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir