Memleketten kriz notları

Memleketten kriz notları

HAZIRLAYAN: OZAN GÜNDOĞDU

Ekonomik kriz artık boyut değiştirerek sosyal bir kriz haline dönüşmüş durumda. İstihdamdaki her 3 kişiye artık 1 işsiz düşüyor. Borsa, döviz, altın yükseliyor ancak bu yükselişten varlıklı kesimler istifade ederken, geniş halk kesimleri gün geçtikçe alım güçlerini kaybediyor. Demokrasinin ve hukuk rafa kaldırılmış durumda. 18 yıldır iktidarı elinde tutan partinin adalet bakanı “Adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun” diyerek hakimlerin karar alırken baskı altında olduğunu kabulleniyor, aynı hükümetin başındaki isim Erdoğan hukuk ve demokrasi reformundan bahsediyor. Ekonomideki gelişmelerde resmi verileri yorumlamak da giderek anlamsızlaşıyor, krizin boyutu rakamlara bakılarak anlaşılamıyor.

Bu nedenler önümüzdeki günlerde kentleri dolaşacak ve izlenimlerimizi aktaracağız. Tüm Türkiye’nin benzer sorunları olduğunu gözlüyoruz ancak her kentin kendine ait sorunlarla baş etmeye çalıştığını da biliyoruz.

İlk durağımız Mersin’di…

memleketten-kriz-notlari-805340-1.

***

Mersin’de krizin adı tavuklu tantuni: Bir liman ve narenciye kenti olan Mersin’de pandemi kentin boğazını sıkmış durumda. Dış ticaretin yavaşlaması limandan akan ticaret gelirlerini kısıyor, limon ihracatının yasaklanması ise çiftçiyi perişan ediyor. Paranın aktığı kanallar tıkanınca kentin en popüler işçi yemeği olan tantuni artık tavukla yapılmaya başlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir