Japonya Başbakanı Suga, Filipinler Devlet Başkanı Duderte ile görüştü

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin yaklaşık 20 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, liderlerin görüşmede Çin’in bölgede artan askeri varlığı konusundaki endişelerini paylaştığı ifade edilirken, Suga’nın Çin’in yabancı gemilere karşı silah kullanma yetkisi veren ve 1 Şubat’ta yürürlüğe giren sahil güvenlik yasası ve Doğu ve Güney Çin denizlerindeki statükoyu değiştirmeye yönelik girişimleri konusundaki kaygılarını muhattabına ilettiği öğrenildi. Bölgesel barış ve istikrarı sürdürmek için işbirliği yapma konusunda mutabık kalan tarafların, Şubat ayındaki askeri darbenin ardından protestoculara yönelik baskı ve şiddetin devam ettiği Myanmar’daki sorunların çözüme kavuşturulması için birlikte çalışma konusunda da görüş birliğine vardığı ifade edildi.

Suga’dan destek sözü

Öte yandan Covid-19 salgınından en fazla etkilenen Asya ülkelerinden biri olan Filipinler’in yanında olduklarını ifade eden Suga’nın salgın ile mücadelede kullanılmak üzere krediler yoluyla 20 milyar yenlik (yaklaşık 183 milyon dolar) destek sözü verdiği kaydedildi. Suga’nın ayrıca aşıların muhafazasında kullanılacak soğuk zincir sistemlerinin inşası için 1 milyar yen (yaklaşık 9 milyon dolar) yardım sağlayacaklarını ifade ettiği belirtildi.

Ziyaret iptal edilmişti

Japonya Başbakanı Suga’nın bu ay başında Filipinler’de siyasi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret edeceği açıklanmış, ancak Japonya’daki Covid-19 vakalarının tırmanışa geçmesi nedeniyle planlanan seyahatin iptal edildiği bildirilmişti.

Burak Ersoy
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir