Hindistan’da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü

Dünya genelinde koronavirüs salgınında son dönemde vaka ve ölü sayıları artış gösterse de aşılama ve ek tedbirlerle bu sayılar düşürülüyor. Hindistan’da ise durum kontrolden çıktı. Her geçen gün kötüye giden salgında ülkede rekor üstüne rekor kırılıyor.

Hindistan son  beş günlük rekorunu kırarak son 24 saatte 352 bin 991 yeni corona virüs vakası daha kaydetti. Bu zaman dilimde ayrıca 2 bin 812 yeni ölüm yaşandı. Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #1 Sayılar artmaya devam ederken sağlık sistemi de yükü kaldırmadı. Hastanelerde hastalar yatakları paylaşırken ilaç ve oksijen tüpleri de karaborsaya düştü. Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü müdürü Dr. Randeep Guleria, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Evlerde remdesivir ve oksijen gibi ilaçların istiflenmesi paniğe neden oluyor ve bu durum hastanelerde kıtlığa neden oluyor” dedi. Guleria, çoğu insanın oksijenle tedavi edilmesine gerek olmadığını ve onu evlerde tutmanın kritik hastalar için ulaşılabilirliği azaltığı konusunda uyararak, remdesivir’in de “sihirli mermi” olmadığını da vurguladı.

Guleria, “Covid-19 çoğunlukla hafif seyreder. İnsanların yüzde 85-90’ı sadece soğuk algınlığı, ateş, boğaz ağrısı ve vücut ağrısından muzdariptir. Bu enfeksiyonların üstesinden gelmek için sadece evde tedavi yeterlidir ve oksijene veya remdesivir’e ihtiyaç yoktur ”dedi. Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #2 Diğer taraftan, oksijen talebi son birkaç gün içinde Hindistan genelinde yüzde 20’den fazla arttı. Başkent Yeni Delhi’de hastaneler akut oksijen kıtlığı yaşıyor ve bazen 30 dakika içinde tüm stok tükeniyor. Bu durum ise yüzlerce hayatı riske atıyor. Cumartesi günü yaşanan oksijen krizi sırasında başkentteki Jaipur Golden hastanesinde 20 hasta öldü. Pazar günü ise, Gurgaon’daki Kathuria hastanesinde dört hasta aynı nedenle yaşamını yitirdi. Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #3 Öte yandan, ülkede oksijen ve remdesivirin  aşırı yüksek fiyatlarla sayıldığı bir karaborsa  oluştu.  Hafta sonu, remdesivir enjeksiyonların tanesini 40 bin rupiye (yaklaşık 4 bin 450 lira) satmaya çalışan üç kişi tutuklandı. Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #4 Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #5 Hindistan da oksijen ve remdesivir karaborsaya düştü #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir