Erdoğan-Biden görüşmesi ne zaman olacak? CNN TÜRK Özel Haber

GÖRÜŞME 1 SAAT SÜRDÜ, OLUMLU GEÇTİ

Amerika Birleşik Devletlerinde görevi devralan Biden yönetimi ile Türkiye ilk teması ne zaman kuracak sorusu yanıtını buldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ile 1 saatlik uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Sullivan’ın daha önce Avrupa Komisyonu Kabine Şefi Bjoern Seibert ile yaptığı görüşme sonrası Beyaz Saray’dan yayımlanan görüşme metninde, Türkiye ve Çin, iki taraf içinde ortak kaygı olarak nitelenmişti. Peki, Kalın ve Sullivan görüşmesinde bu başlık konuşuldu mu? Görüşme nasıl geçti? CNN TÜRK’ün görüşmeye yakın Türk kaynaklardan edindiği bilgilere göre, görüşme olumlu ve kapsamlı geçti. İkili ilişkiler ve bölgesel konularda görüş ayrılıklarının azaltılması, ortak çıkarların ve müşterek bakış açısının güçlendirilmesi üzerinde Kalın ve Sullivan mutabık kaldı.

“SULLIVAN TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ DEDİ”

Görüşmede Sullivan, Amerikan Başkanı Biden’ın Türkiye’ye dört kez geldiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanıdığını ve yakın çalışma arzusunda olduğunu iletti. Sullivan, Kalın’a “Türkiye’nin öneminin farkındayız” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE OLACAK

Ve en çok merak edilen bir başka soru… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerikan Başkanı Biden ile telefon görüşmesi ne zaman olacak? Kalın-Sullivan görüşmesinde bu konuya da değinildi. CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre Erdoğan ve Biden görüşmesi önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir