Bakır Eşyalar Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı

Bakır eşyalar hem mutfakta hem de süs eşyası olarak evin diğer bölümlerinde farklı farklı formlarda kullanılmaktadır. Özellikle bakır çaydanlık, bakır kahve seti ve bakır şekerlik çoğu mutfağın vazgeçilmez eşyalarıdır. Dolayısıyla da bakır eşyaları tercih edenler bu ürünlerin bakımından, temizliğine kadar birçok şeyi merak etmektedir. İlk alındığı gündeki parlaklığını ve kusursuzluğunu korumak için ise düzgün bir şekilde temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Hemen hemen her evde bulunan malzemelerden olan sirke, limon ve tuz gibi ürünlerle kolaylıkla temizliği yapılabilmektedir. Peki bu kadar sık kullanılan bakır eşyaların bulaşık makinesi ile yıkanmasında sakıncalar var mıdır? Bakır eşyaların bulaşık makinesinde yıkanılması önerilmemektedir. Çünkü kararmalara ve kızarmalara meyilli olan bu eşyaların temizliği titizlikle gerçekleştirilmelidir. Zira elde yıkanıldığında bile kararmaların görülebileceği bakır eşyaları bulaşık makinesinde yıkamak daha kötü sonuçlara sebep olabilir.

Günümüz şartlarında pratik olarak her eşya bulaşık makinesinde yıkansa da bakır eşyaların yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanlar aşındırıcı bir yapıya sahiptir. Bu da bakır gibi parlaklığı ile bilinen ve beğenilmesinde en büyük etken olan eşyaların parlak görünümüne zarar verir. Sadece parlaklığına zarar vermekle kalmaz bakır eşyaların renginde değişikliklere de sebep olur. Ayrıca bakır eşyaların bu şekilde aşınması çabucak eskimesine ve ilk günkü göz alıcı görüntüsünü kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla bakır eşyaların elde dikkatle temizlenmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir